Hans Wilsdorf, bajor származású úriember 1905-ben alapította meg Londonban karóra forgalmazó cégét, majd 1908-ban egyedi tervezésű kollekciójának a Rolex elnevezést adta. Két évvel később a Rolex márkanév alatt megszületik - a világon első - kronométer pontosságú óra .
A Rolex napjainkban évente mintegy 600.000 karórát gyárt, amelyek közül minden egyes automata példány COSC (Svájci Kronométer Minősítő Intézet) minősített, azaz a legszigorúbb minőségi és teljesítményi követelményeknek megfelelő.
Az első "A" minősítésű Rolex karóra
1914-ben az egyik Rolex kronométer pontosságú karórára az angol Kew csillagvizsgáló az "A" minősítését adta, ami azért is volt nagy szó, mert korábban ezt csak a tengerészeti kronométerek (hajókronométerek) kaphatták meg. A Rolex karóra precíz, rendkívül járáspontos szerkezetével nyerhette el a karórák közül elsőként ezt a minősítést.
Rolex Oyster tok
A Rolex 1926-ban kifejlesztette a világ első, teljesen légmentesen záró tokját, amely ténylegesen por- és vízálló volt. A tok a Rolex Oyster nevet kapta, és a mai búvárórák ezen technika nélkül nem jöhettek volna létre.
A La Manche csatornát átúszó Mercedes Gleitze 1927-ben egy Rolex Oyster tokos karórával a kezén teljesítette az erőpróbát, amelyben nemcsak ő, hanem a Rolex is bizonyította képességeit.
Rolex Perpetual Rotor
A mai automata karóra szerkezetek alapja szintén a Rolex nevéhez fűződik: 1931-ben ugyanis a Rolex fejlesztette ki a Perpetual Rotor elnevezésű önfelhúzó mechanizmust.
Rolex Datejust
Az első dátumkijelzős karóra megalkotása is a Rolex nevéhez köthető, 1945-ben dobta piacra a Rolex Oyster Perpetual Datejust karórát.
Rolex Oyster Submariner
1954-ben a Rolex Submariner fantázianevű, Oyster tokos karóráját 200 méter mélyre vitték le a tengerben. A Rolex hatalmas sikert mondhatott magáénak ezzel a teszttel, amely révén újabb óratörténelmi pillanatot írt a vízállóság terén.
Rolex Date
1955-ben megjelent a Rolex Oyster Perpetual Date GMT Master karóra, amelynek mechanizmusa két időzóna kijelzését tette lehetővé. Egy évvel később követte a Rolex Day-Date típusú karórája, ami már a napokat is kijelezte a dátum mellett a számlap felső szegmensében elhelyezett tárcsán. Napjainkban a különféle tárcsák 27 nyelven készülnek a Rolexnél.
Rolex Bathyscape
A Rolex Bathyscape legendás karóra: 1960-ban Piccard professzor a Csendes óceáni Mariana árokba merült le 10.908 méter mélységbe Bathyscape nevű tengeralattjárójával, amelynek oldalára egy Rolex karórát erősítettek. A Rolex tokja kibírta a merülés során fellépő hihetetlen mértékű víznyomást. Az órát ezután a Bathyscape névre keresztelte a Rolex.